Ze względu na dość duże zróżnicowane, płytki ceramiczne i gresowe są chętnie wybierane do różnych pomieszczeń. Jest to spowodowane przede wszystkim ich uniwersalnym charakterem, dzięki któremu można bez trudu wkomponować je zarówno w wystrój nowoczesnej łazienki, jak i stylowej kuchni.

plytki podlogowe w lazience

Rozmiary płytek

Zarówno płytki podłogowe, jak i ścienne są produkowane w szerokim zakresie rozmiarów: od 1,5 x 1,5 cm (mozaika), aż do 120 x 120 cm (płytki wielkoformatowe). Już same mozaiki producenci oferują nam w kilku popularnych wariantach rozmiarowych, sięgających do 5 x 5 cm, ale popularne są nie tylko kwadraty, ale również prostokąty, trójkąty, kółka, paski czy owale. Tego typu płytki ceramiczne najczęściej wykorzystuje się w kuchniach i łazienkach, ale coraz więcej projektantów tworzy przy ich użyciu oryginalne elementy wystroju w takich wnętrzach, jak przedpokoje, hole czy nawet na przydomowych tarasach.

Gdzie sprawdzą się małe płytki ceramiczne?

Małe płytki ceramiczne najlepiej prezentują się na ścianach w dużych pomieszczeniach. Można je swobodnie łączyć na wiele różnych sposobów, uzyskując ciekawe efekty wizualne i oryginalne eksponowanie. Z kolei niewielkie płytki podłogowe doskonale sprawdzą się w małych wnętrzach, których powierzchnia nie przekracza kilku metrów kwadratowych.

Płytki wielkoformatowe

Wielkoformatowe płytki gresowe są przeznaczone przede wszystkim do dużych, przestronnych pomieszczeń. Można je układać zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Tworzą jednolitą powierzchnię, czyniąc wnętrze jaśniejszym i jednocześnie optycznie go powiększając. Jeśli zdecydujemy się na montaż tego typu kafelków w małych wnętrzach, warto szczególną uwagę zwrócić na sposób ich montażu. Podziały między płytkami mogą w nich wyraźnie się odznaczać, co nie będzie wyglądać zbyt estetycznie.

Podsumowując, dobór płytek jest ograniczony głównie naszą wyobraźnią. Duże znaczenie ma także prawidłowe ułożenie ceramiki/gresu. Istnieje wiele przykładów, że o udanej kompozycji decyduje nie wielkość kafelków, ale umiejętne dobranie i zestawienie ze sobą wzorów oraz kolorów.

 


 

Nasza oferta: